تبلیغات
جنگ نرم= جهاد نرم - طرفداران راهبرد سازش و مذاکره با آمریکا در ایران چه می گویند؟
جنگ نرم= جهاد نرم
همراه با امام ،شهداء و رهبری


راهبرد سازش و مذاکره از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران طرفدارانی در دولت موقت بازرگان برخی از کارگزاران دولتی در داخل کشور از دولت های سازندگی و اصلاحات ودولت تدبیر و امید دکتر حسن روحانی  وبرخی از گروه های روشنفکری غرب گرا داشته است. اینان بر این باورند که بدون تعامل با غرب اهداف و منافع ملی کشور قابل تحقق نیست و یا اگر ایران خواهان سود بردن از روابط با آمریکا هست باید رفتارش را تغییر دهد. به اعتقاد این افراد تغییر در سیر سیاست های ایران زمانی حاصل خواهد شد که روابط دو جانبه بر مبنای منافع مشترک و نه نقاط تضاد استوار شده باشد. طرفداران ایرانی رویکرد سازش با آمریکا بر این باور هستند که تنها می توان با تعامل با آمریکا کشور را در مسیر عقلانیت اداره کرد. پافشاری طرفداران ایرانی رویکرد سازش و مذاکره با آمریکا حول محور پنج استدلال ذیل استوار است.

 1-مذاکره و رابطه با آمریکا مانند مذاکره و برقراری رابطه با هر دولت دیگری است.

2- مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا عملاً ایران را در مسیر پیشرفت قرار می دهد.

3- مذاکره با آمریکا سبب رفع محدودیت ها و لغو تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران می گردد.

4- مذاکره با آمریکا سبب قطع توطئه های این کشور علیه ایران می شود.

5- مذاکره با آمریکا منجر به تقویت موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران می شود و تحرکات دیپلماتیک ایران را در سطح جهانی و منطقه ای ارتقاء می بخشد.

در پاسخ طرفداران ایرانی رویکرد سازش و تعامل با آمریکا توجه به موارد ذیل ضروری به نظر می رسد.

1-این نظریه که مذاکره و رابطه با آمریکا مانند مذاکره و برقراری رابطه با هر دولت دیگر است از اساس باطل است چرا که دولت های دیگر با به رسمیت شناختن جمهوری اسلامی ایران که لازمۀ آن کنار گذاشتن رفتار خصومت آمیز است دارد مذاکره شده اند. حال آن که دولت آمریکا در عمل این اصل را نقص کرده و می کند. بطور مثال اعمال تحریم های متعدد تصویب بودجه برای براندازی از جمله اقدامات آشکاری است که آمریکا انجام می دهد. البته آمریکایی سابقه سیاهی در عرصه دشمنی با نظام اسلامی دارند که شرح هر کدام مجال دیگری می طلبد.

2- برعکس نظرات کسانی که معتقدند مذاکره با آمریکا ایران را در سیر پیشرفت قرار می دهد، آمریکایی ها مذاکره و رابطه را برای جلوگیری از پیشرفت ایران می دانند و در صدد هستند با تجدید رابطه شرایط مناسبتری برای عقب نگه داشتن ایران فراهم کنند. دولت آمریکا درصدد است توان ملی ایران را تحت کنترل خود درآورد و از دست یابی ایران به تکنولوژی های برتر دنیا ممانعت نماید. پیش شرط هایی که آمریکایی ها در طول سالهای گذشته برای مذاکره با ایران مطرح کرده اید مؤید این مطلب است.

الف: ایران دستیابی به تکنولوژی هسته ای را کنار بگذارد.

ب: ایران دستیابی به تکنولوژی موشکی را کنار بگذارد.

ج: ایران دست یابی به فن آوری های پیشرفته شیمیایی- الکترونیکی و لیزری را کنار بگذارد.

د: ایران دست یابی به تکنولوژی های دو منظوره را کنار بگذارد.

هـ : ایران عملاً اسرائیل را به رسمیت بشناسد و امنیت مرزهای رژیم غاصب صهیونیستی را تضمین کند.

و: ایران به حامی سیاست های آمریکا در سطح منطقه ای و بین المللی مبدل گردد و سیاست های هم گرایی اقتصادی در جامعه جهانی را بپذیرد.

ز: ایران تمام گروههای فلطینی را که برای احقاق حقوق مردم فلسطین مبارزه می کنند، تروریست بنامد.

ح: ایران بودجه دفاعی خود را منطبق بر خواست های آمریکا تنظیم کند.

ط: ایران حکومت دینی را کنار بگذارد.

ی: ایران رهبری آمریکا بر جهان را بپذیرد و به اصل یکسان سازی فرهنگی احترام بگذارد.

سؤال اینجاست که آیا اگر ایران پیش شرط های آمریکا را در زمینه ی کنار گذاشتن دست یابی به تکنولوژی های هسته ای- شیمیایی – موشکی- الکترونیک ،لیزری و سایر فن آوری های استراتژیک بپذیرد، چگونه و چطور در مسیر پیشرفت قرار می گیرد؟ کدام انسان آزاده و میهن پرستی چنین تعهدات خیانت آمیزی را به دولتی نظیر آمریکا می دهد؟ آیا به رسمیت شناختن اسرائیل موقعیت ایران را در سطح بین المللی و افکار عمومی جهانیان ارتقاء می دهد؟ پر واضح است که انسانهای آزاده و میهن پرست به چنین سئوالاتی جواب منفی خواهند داد چرا که پذیرش چنین پیش شرط هایی موجب خواهد شد که ایران بسوی قهقرا حرکت کند و موقعیت جهانی خود را از دست بدهد.

3- مقام های طراز اوّل آمریکا بارها رسماً اعلام کرده اند که هدف آنها از اعمال تحریم های مختلف علیه ایران ممانعت از افزایش توان ملی ایران و جلوگیری از دست یابی ایران به تکنولوژی پیشرفته است. تعداد تأکیدات مکرر مقام های طراز اوّل آمریکا در این زمینه از سال 1990 تا 2002 بالغ بر 585 مورد بوده است. بقول داماتو رئیس کمیسیون بانکداری مجلس آمریکا اگر قر ار باشد دولت ایران در مذاکره رسماً بپذیرد که در راستای افزایش توان ملی ایران گام بر نخواهد داشت و از مسیر دستیابی به تکنولوژی های برتر دنیا دست بر خواهد داشت در این صورت رفع محدودیت ها و لغو تحریم های اقتصادی چه سودی برای ایران خواهد داشت؟ این استدلال در واقع تسلیم شدن در مقابل یک باج خواهی و زورگویی بین المللی است.

4- تسلیم و عقب نشینی ایران در برابر مطالبات نامشروع و ظالمانه ی آمریکا نه فقط منجر به توقف توطئه های این کشور علیه ایران نمی شود بلکه زمینه را برای توطئه های وسیع تر و فشارهای گسترده تر برای تحمیل مطالبات پیش تر فراهم می آورد و علاوه بر آمریکا کشورهای دیگر را جری تر می کند تا با اعمال فشار در صدد تحمیل مطالبات خود بر ملت ایران بر آیند. تاریخ دورۀ قاجار تجربه ای است که ایران آن را بدست آورده است. وقتی دولت قاجار در برابر روسیه با همین استدلال عقب نشینی کرد و تسلیم شد قراردادهای ننگین گلستان و ترکمن چای را بر دولت قاجار تحمیل کردند. کسانی که چنین استدلال های کودکانه ای را مطرح می سازند یا واقعاً با الفای سیاست آشنا نیستند و یا آگاهانه به دنبال خیانت به ایران و ملت ایران هستند.

5- وقتی ایران رسماً بپذیرد که در عرصه های مربوط به تکنولوژی و فن آوری های استراتژیک فعالیت نکند عملاً به کشوری عقب مانده تبدیل می شود که دیگر نیازی نیست موقعیت ژئوپلتیک و ژئو استراتژیک ایران از سوی آمریکا کاهش یابد. زیرا خود ایرانیان رسماً با پذیرش پیش شرط های آمریکا تعهد داده اند که در صدد افزایش موقعیت ژئواکونومیک، ژئو استراتژیک و ژئوپلتیک ایران نخواهند بود.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 30 مرداد 1398 11:22 ب.ظ
You may choose from many types of cqrriers annd slings.
چهارشنبه 30 مرداد 1398 01:15 ق.ظ
Toddler carriers date back to ancient historical past.
سه شنبه 29 مرداد 1398 11:45 ب.ظ
The final word child provider, from new child tto
toddler.
دوشنبه 28 مرداد 1398 10:43 ق.ظ
These two carriers are structured the identical.
یکشنبه 27 مرداد 1398 08:08 ب.ظ
A child service thbat stands thhe take a look at oof
time.
جمعه 25 مرداد 1398 07:51 ب.ظ
A very powerful feature of any child service iss safety.
جمعه 25 مرداد 1398 06:21 ق.ظ
A very powerful feature off any baby provider is safety.
یکشنبه 20 مرداد 1398 01:19 ب.ظ
These two carriers are structured the same.
دوشنبه 15 دی 1393 03:55 ق.ظ
سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

با تشکر
مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
پنجشنبه 19 دی 1392 07:05 ب.ظ

جک استراو را میشناسید؟؟
+عکس

دوشنبه 9 دی 1392 07:13 ق.ظ

سلام.
دعوتید به وبلاگ انجمن جلال آل احمد..
چهارشنبه 22 آبان 1392 10:29 ق.ظ

تسلیت...
یکشنبه 12 آبان 1392 10:56 ب.ظ

سلام. با چند مطلب و عکس درباره 13 ابان به روزم..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

این ویلاگ مروج ومدافع تفکر اصولگرای پایبند به اسلام ناب، امام ، شهدا، و مقام معظم رهبری است. واز اصول اسلام، انقلاب،آرمان شهدا،وراه امام و رهبری دفاع می نماید. وابسته به هیچ گروه یا جریان سیاسی نیست . ( استفاده از مقالات با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است )
مدیر وبلاگ : روح الله اژدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :