تبلیغات
جنگ نرم= جهاد نرم - راهبرد بازدارندگی و مهار ایران
جنگ نرم= جهاد نرم
همراه با امام ،شهداء و رهبری
چهارشنبه 8 آبان 1392 :: نویسنده : روح الله اژدری


بازدارندگی ایران از هرگونه حمله به منافع غرب و یا دستیابی نظام اسلامی به هر نوع قدرتی که منافع غرب را مورد تهدید قرار دهد از سالها پیش مورد نظر دنیای غرب بوده است. رویکرد بازدارندگی حاصل جمع بندی  مراکز تصمیم سازآمریکا از موقعیت ایران است.  چرا که آنها به این نتیجه رسیده اند که در شرایط کنونی نظام جمهوری اسلامی نه در آستانه فروپاشی از درون است و نه از طریق جنگ سخت می توان آن را سرنگون کرد . بنابراین از دیدگاه آنان بهترین راهبرد در خصوص ایران مهار بازدارنگی نظام اسلامی است. البته تحقیقات در موضوع ایران مراکز تصمیم ساز آمریکا را متقاعد کرده است که اولا نظام اسلامی دارای  توان و قدرت سخت افزاری و نرم افزاری است که با قدرت دشمنان موازنه ای را برقرار می کند. ثانیا قدرت و توانایی نظام اسلامی اقدامات تهاجمی دشمنان را پر هزینه و غیر قابل پیش بینی می نماید. در آمریکا موسسه بروکینگر رویکرد بازدارندگی را به دولت اوبا ما پیشنهاد نموده اند. تحلیل گران این موسسه بر این باورند که وقتی کشوری در مقابل مصالحه ، تعامل و همکاری مقاومت می کند و از سوی دیگر به میزانی از قدرت اجتماعی و ساختاری برخوردار است که امکان مقابله و براندازی آنم کار دشواری به نظر می رسد بدیهی است که گزینه مهار می تواند بیشترین سود مندی و اثربخشی را  برای بازدارندگی در برابر قدرت قزاینده ایجاد کند.

موفقیت انقلاب اسلامی در طول سه دهه و قدرت یابی داخلی و خارجی نظام اسلامی عامل اساسی ، توجه به رویکرد بازدارندگی از طرف آمریکاست. متاسفانه اگر وقایع فتنه انگیز داخلی و به معنای دیگر کودتای مخملی سال 1388 نبود وغفلت ها و جهالت ها ف حماسه حضور 85%مردم را زیر سئوال نمی رفت موقعیت و قدرت نظام اسلامی در مقابل دشمن دو چندان می شد و آمریکا را وادار به عقب نشینی می نمود. موقعیت داخلی هر کشور از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در قدرت نرم آن کشور خواهد داشت. به دلایل ذیل می توان گفت که  جمهوری اسلامی از موقعیت ممتازی در منطقه برخوردار می باشد که دشمنان را در برخورد  با آن نا کام می نماید.

1-    نظام جمهوری اسلامی از وحدت ملی ومذهبی مستحکم و پشتیبانی مردمی بالایی برخوردار بوده و در معرض تهدید داخلی از جمله تغییرات بنیادین مورد نظر دشمنان نیست.

2-    ایران محبوبیت و دامنه نفوذ خود را منطقه خاورمیانه گسترش داده و درحالی که آمریکا از یک موج نفرت عمومی در خاورمیانه برخوردار است.

3-    ایران کشور ثروتمندی است و قدرتمند ترین عامل نفوذی در کشور عراق ، لبنان ، افغانستان و فلسطین می باشد. و از سرپنجه های قوی مثل حزب الله و حماس برخوردار می باشد.

4-    ایران موقعیت و شرایط مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای منطقه در نزد دولت ها و افکار عمومی جهانیان دارد.

5-    در موضوع بیداری اسلامی ایران بلندپروازی هایی برای تغییر منطقه خاورمیانه در ذهن دارد و از استعداد بالقوه ای برای محقق ساختن اهداف خود برخودار است.

6-    در موضوع هسته ای 116 کشور عضو جنبش عدم تعهد و 56 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی و کشور هایی مثل روسیه و چین از ایران حمایت می کنند.

در راستای راهبرد بازدارندگی است که آمریکا در تلاش است ایران از جنبه های دیپلماتیک ، اقتصادی، نظامی و هر راه امکان پذیر ذیگری تحت فشار قرار دهد و در جهان منزوی نماید. در همین راستا گزینه  تحریم با موضوعات ذیل مد نظر قرار گرفته است.

1-    منع فروش  تجهیزات نظامی به ایران

2-    منع فروش تکنولوژی های مدرن

3-    تحریم سرمایه گذاری و تجارت با ایران

4-    محدود کردن سفر کارمندان و دانشمندان ایران

5-    محدود کردن انتقال پول نقد به ایران

6-    تحریم خرید نفت ایران

7-    جلوگیری از هسته ای شدن ایران

هدف از اعمال تحریم های اقتصادی و فشار هسته ای به ایران تضعیف اقتصاد ایران می باشد و تضعیف اقتصاد ایران از دیدگاه دشمن موجب نا رضایتی عمومی و در نتیجه تغییر حکومت در ایران خواهد بود. در واقع سیاستی که کمیته خطر جاری در اتحاد جماهیر شوروی سابق تدوین کرده بود در مورد ایران اعمال می گردد. بطور یقین آمریکا و متحدان اروپایی او می دانند که ایران درصدد دستیابی به سلاح اتمی نیست بلکه آنها با این اتهام درصدند از یک موضوع کاملا فنی سوء استفاده سیاسی نمایند. نکته دیگر اینکه آمریکا به شدت در تلاش است قدرت منطقه ای ایران را محدود کند. ایران در منطقه خاور میانه با تشکیل و فرماندهی محور مقاومت در برابر نظام سلطه اهداف و راهبرد های آمریکا در منطقه را با چالش های سختی مواجه کرده است.نظام اسلامی در تلاش است با پیگیری راهبرد بیداری اسلامی نقشه منطقه را در جهت تقویت موقعیت ژئوپلتیک و زئو استراتژیک خود تغییر دهد . به همین دلیل مورد تهدید قرار گرفتن هم پیمانان قدیمی آمریکا در منطقه برای منافع آمریکا سخت خطر ناک است. از آن مهمتر اسرائیل از طرف محور مقاومت سخت تحت فشار و تهدید قرار گرفته است و هر روز عقب نشینی های راهبردی را تجربه کرده است. شکست در جنگ 22 روزه و 33 روزه و 8 روزه با حزب الله و حماس از جمله سخت ترین  شکست ها در طول عمر نا مشروع اسرائیل به شمار می رود. از هم پاشیدن محور مقاومت از جمله رویکرد هایی است که آمریکا برای مهار و بازدارندگی ایران بدان روی آورده است. موضوع جنگ در سوریه از همین زاویه قابل تحلیل است. سوریه از زمان حافظ اسد پدر بشار اسد از هم پیمانان استراتژیک ایران به حساب می آید. و تنها کشور عربی است که راه درستی را در مقابل اسرائیل برگزیده است. لذا چون از حمایت ایران برخوردار است باید از میان برداشته شود. اتفاقی که در سوریه می افتد کاملا با آنچه در سایر کشور ها عربی رخ داده فرق دارد. چرا که در آن جا آمریکا و اسرائیل سعی داشتند حکام هم پیمان خود را حفظ کنند و لذا نه تنها در کنار مردم نبودند بلکه در مقابل انقلاب های مردمی قرار گرفتند. اما در سوریه بر عکس عمل می شود . اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد که آنچه در سوریه رخ می دهد یک برنامه از پیش طراحی شده است که از هماهنگی های فبلی آمریکا ،عربستان ، ترکیه ، قطر ، اسرائیل و انگلیس حکایت دارد و تنها هدف آنها شکست محور مقاومت است که اسرائیل را تهدید می کند.

اگر روی اسناد و مکاتباتی که از  2006/1385 تا 2008/1387 از سوی سایت ویکی لیکس فاش شده  تمركز كنیم كمترین تردید و شائبه ای باقی نمی ماند كه بحران كنونی سوریه دستكم از 6 سال قبل طراحی شده و آنگونه كه ادعا می شود هیچ پیوندی با تحولات اسلامی اخیر منطقه ندارد، اگرچه در بحران سوریه هیچكدام از سه ویژگی اسلامی بودن، مردمی بودن و ضد استكباری بودن كه شاخصه انقلاب های اخیر منطقه است نیز وجود ندارد، بلكه دولت سوریه نه تنها مانند دولت های قبلی مصر و لیبی و یمن و تونس، دست نشانده و از متحدان آمریكا و اسرائیل نبوده بلكه به عنوان یكی از محورهای اصلی مقاومت در تقابل آشكار با قدرت های استكباری نیز بوده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 07:32 ب.ظ

با مطلبی با عنوان
انتقاد استاد لطفی از شجریان به روزم...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

این ویلاگ مروج ومدافع تفکر اصولگرای پایبند به اسلام ناب، امام ، شهدا، و مقام معظم رهبری است. واز اصول اسلام، انقلاب،آرمان شهدا،وراه امام و رهبری دفاع می نماید. وابسته به هیچ گروه یا جریان سیاسی نیست . ( استفاده از مقالات با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است )
مدیر وبلاگ : روح الله اژدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :