تبلیغات
جنگ نرم= جهاد نرم - ساده زیست ترین رهبر جهان
جنگ نرم= جهاد نرم
همراه با امام ،شهداء و رهبری
دوشنبه 13 دی 1389 :: نویسنده : روح الله اژدری

روح الله اژدری

اولین خورشید ولایت که زندگی و عملکرد او واولادش زینت بخش کرسی ولایت بوده است در خصوص پرهیز از دنیا پرستی می فرماید :

(( شما را از دنیا پرستی می ترسانم ، زیرا منزلگاهی برای کوچ کردن است نه منزلی برای همیشه ماندن.))1

نگاه همه اهل بیت (ع) به دنیا چنین بوده است اهل بیت دستشان به  همه مواهب  مادی می رسید و می توانستند در قصر ها زندگی اشرافی داشته باشند . اما آنان رهبران الهی بودند و برای هدایت بشر و نجات او از قید ویند دنیا گرایی آمده بودند. انان مقصد الهی داشتند. وبا ولایت الهی در صدد نجات بشر بودند . لذا امور دنیوی  در نزد آنان به هیچ نمی ارزید. علی (ع) به تکه ای نان جوین و نمک راضی بود وحضرت امام حسن (ع) دو مرتبه کلیه اموال و دارایی های خود را بین فقرا ونیازمندان تقسیم کرد و تنها اندکی برای رفع حاجات خود نگه داشت . حضرت علی (ع) قاضی شریح بن الحارث را که خانه ای به 80 دینار خریده بود را احضار کرد و پس از سرزنش وی گفت:

(( این خانه را فریب خورده آزمند از کسی که خود به زودی از جهان رخت بر میبندد به مبلغی که او را ازعزت و قناعت خارج و به خواری و دنیا پرستی کشانده خریداری کرده است  هرگونه نقصی در این معامله باشد بر عهده پروردگار است که اجساد پادشاهان را پوسانده و جان جباران را گرفته و سلطنت فرعونهایی چون کسری و قیصر و تبع و حمیر را نابود کرده است.))2

این نگاه ائمه ما به دنیا و دنیا پرستان بوده است. رهبر و ولی مسلمین که در جایگاه ولایت مستقر میشوند باید نگاهی علوی و اهل بیتی به دنیا داشته باشند. این مرام ولایی باید در زندگی والی و رهبر امت اسلامی ظاهر و آشکار باشد.

حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی  هرگز روحیه دنیا طلبی نداشته و به تاسی از ائمه اطهار (ع) لگام اسب دنیا پرستی را به گردن او انداخته و از خود و جایگاه ولایت فقیه رانده است. در عصر دنیا گرایی و اشرافیت امام خمینی بدون پشتوانه دنیوی وارد میدان مبارزه شدو با تمام ایمان و اعتقاد و عملکرد علوی خود بر اتمام دنیای ماده گرایان پیروز شد. امام خمینی (ره) ساده زیست و ساده رخ در نقاب ملکوت کشید. مقام معظم رهبری نیز چون ائمه اطهار نگاه دنیوی و مادی به زندگی دارند . ساده و زاهدانه زندگی می کنند. ایشان همچون امام خمینی (ره) جایگاه ولایت فقیه را جایگاه خدمت به خلق ودین خدا و دنیا گرایی را آفت ولایت و مانع خدمت به خلق ودین خدا می دانند. بسیاری از زوایای زندگی ساده رهبر معظم انقلاب اسلامی پنهان مانده است وشاید اگر مردم از بخشی از زندگی ایشان  آگاه شوند باورشان نشود که یک رهبر که دستش به همه مواهب دنیوی میرسد چنین ساده و بی آلایش زندگی می کند.

حجت الاسلام المسلمین سید علی اكبر حسینی؛ مجری برنامه اخلاق در خانواده میگویده:

(( زندگی مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای، بسیار ساده و در پایین ترین سطح و با كم ترین امكانات می باشد.
معظم لَه مانند معمولی ترین افراد جامعه زندگی می كنند. ما زمانی خدمت ایشان رفتیم وازآقا درخواست نمودیم تا اجازه بفرمایند از داخل منزلشان و وضیعت زندگیشان فیلم برداری كنیم، تامردم وضیعت زندگی رهبر خود را ببینند و بفهمند كه ایشان چگونه زندگی می كنند.
آقا فرمودند: «اگر شمابخواهید زندگی مرا نشان بدهید می ترسم خیلی ها باورنكنند.))

بطور قطع ویقین یکی از عوامل قدرت مدیریت و شجاعت و محبوبیت ایشان در رهبری امت اسلامی در سالهای سخت گذشته پشت کردن ایشان به دنیا بوده است. انسانی که در جایگاه   ولایت امت اسلامی قرار دارد بدون تعلق خاطر دنیوی می تواند کشتی امت اسلامی را از خطر گاه های هولناک فتنه و دشمنی داخلی و خارجی به سلامت به مقصد فرماندهی کند. دشمنان اسلام که در صدد نابودی آنند چون می داننددر عصر حاضر جایگاه ولایت فقیه سپر وسد مستحکم دفاع از اسلام وکیان مسلمین است ، لذا از هر گونه دشمنی برای تخریب این جایگاه دریغ نمی ورزند. در سالهای اخیر انواع تهمت ها و دشمنی ها رابا این جایگاه در برنامه های خود قرار داده اند. مصداق عینی ولایت راکه در وجود نازنین و محبوب مقام معظم رهبری عینیت یافته است مورد هجوم قرار می دهند. لذا شناخت ابعاد شخصیت رهبر معظم انقلاب از ضرورتهایی است که باید صورت پذیرد تا حجاب معاصرت و سیاه نمایی عوامل داخلی و خارجی دشمنان و فتنه گران موجب گمراهی مردم نگردد. لذا بنظر نگارنده برای مردم  روایاتی هرچند ناقص وکوتاه اززندگی زیبا وساده رهبرشان بسیار جالب لذت بخش و تسکین آفرین و غرور انگیز خواهد بود که در ادامه مطلب میخوانید.

 

شامی در محضر آقا

  روزی كه در منزل مقام رهبری، در خدمت ایشان بودم، بحث قدری به طول انجامید و نزدیك مغرب شد. پس از نماز، معظم لَه با مهربانی به من فرمودند: «آقا رحیم! شام را مهمان ما باشید
بنده در عین حال كه این را توفیقی می دانستم، خدمتشان عرض كردم: «اسباب زحمت می شود
مقام معظم رهبری فرمودند: «نه، بمانید؛ هرچه هست با هم می خوریم.» وقتیكه سفره  را گشودند و شام را آوردند، دیدم شام چیزی جز املت ساده نیست! (سردار سرلشكر سید رحیم صفوی)

گوشت کوپنی

خدای متعال برای ما رهبرانی قرار داده كه با زندگی ساده خود برای ما الگو بوده‌اند. یكی از آنان حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) بود. پس از وی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز چون اوست. ایشان می‌‌فرمودند كه:
«
من وقتی ازدواج كردم همسرم از پدرش، كه فرش فروش بوده، فرشی به عنوان جهیزیه به همراه داشته است كه هنوز نیز، با وجود فرسودگی آن، در منزل ما از آن استفاده می‌‌‌شود و بجز آن، قالی دیگری در منزل نداریم. چند مرتبه اخوالزوجه‌ها گفته‌اند كه این قالی نخ نما شده و خواسته‌اند كه آن را عوض كند ولی من اجازه نداده‌ام. اصلا در طول زندگی خود، نه قالیچه‌ای خریده‌ام و نه فرشی به خانه اضافه كرده‌ام، حتی آنها را تبدیل به احسن نیز نكرده‌ام.
من در طول این دوران یك مرتبه گوشت تازه نخریده‌ام، كوپن گوشت سردی كه همه مردم از آن استفاده می‌‌‌كردند ما نیز از آن استفاده می‌كردیم، مگر آنكه گوشت نذری می‌‌‌آوردند. سایر مایحتاج زندگی مثل پنیر، نفت و كره نیز به همین صورت تهیه می‌شود».
این زندگی رهبر ماست كه در بالاترین مقامات این كشور قرار دارد و در طول زندگی خود، زندان، شكنجه، تبعید و بسیاری گرفتاریهای دیگر را به جان خریده و برای خدمت به اسلام به عنوان فردی شایسته مشغول انجام وظیفه است.
آیت‌الله مصباح یزدی، كتاب مباحثی درباره حوزه، ص: 215

میز و صندلی

  زندگی شخصی آقا از سادگی و سلامت خاصی برخوردار است. این سادگی به زندگی  نزدیكان ایشان نیز سرایت كرده است. آقا و فرزندانش اهل تجملات نیستند. همین اعتقاد  آنان را از سوء استفاده از مقام و موقعیت بازداشته است. من این سادگی را در منزل ایشان به تماشا نشستم. روزی معظم لَه مرا به كتابخانه خود دعوت كردند، من درآن جا یك میز ساده و قدیمی دیدم. در كنار میز نیز یك صندلی كهنه بود. آن میز وصندلی مربوط به قبل از انقلاب بود. مقام معظم رهبری در كتابخانه ی ساده ی خود هنوز از همان میز و صندلی استفاده می كنند. (آیت الله سیدمحمودهاشمی شاهرود)

پناه بردن به موكت

  بر خود واجب می دانم كه شهادت دهم  زندگی داخلی آیت الله خامنه ای نه ازباب این كه رهبر عزیزانقلاب ما به این حرف ها نیاز داشته باشند، بلكه وظیفه خود می دانم تا این مهم را به مردم مسلمان وانقلابی ایران بگویم.
من از داخل منزل ایشان مطلع هستم. مقام معظم رهبری درخانه، بیش از یك نوع غذا بر سفره ندارند. خانواده ی معظم لَه روی موكت زندگی می كنند. روزی به منزل ایشان رفتم، یك فرش مندرس آن جا بود. من از زبری آن فرش به موكت پناه بردم!                         (حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی)

برنج كوپنی

  من درآن زمان نماینده ی مجلس شورای اسلامی بودم. همسرم یكی از بچّه ها را نزد پزشك برد و درمطب دكتر همسر مقام معظم رهبری را ملاقات كرد. ایشان نیز یكی از فرزندان خود را برای مداوا به آنجا آورده بودند. كسی نمی دانست كه ایشان كیست!
چون نوبت به همسر اقا رسید؛ به اتاق پزشك مراجه كردند. دكتر پس از معالجه فرزند مقام معظم رهبری گفت: «برای مداوای فرزندتان روزی یك لیوان لعاب برنج به او بدهید.
همسر مقام معظم رهبری گفت: «ما چنین امكاناتی را نداریم
پزشك كه ایشان را نمی شناخت عصبانی شد و گفت: «مگر امكان دارد درخانه ای برنج نباشد؟
 
همسر مقام معظم رهبری فرمود: «آقای ما اجازه  نمی دهد كه درخانه، غیرازبرنج كوپنی استفاده كنیم وآن هم كفاف خوراك ما را بیش ازیك باردرهفته نمی دهد.(آقای  سید علی اكبر طاهایی)

خانه ای كوچك و غذایی ساده

  زمانی كه مقام معظم رهبری در ایرانشهرتبعید بودند، در ساختمانی كه یك اتاق و یك آشپزخانه داشت زندگی می كردند.
همین مكان كوچك هر روز پذیرای تعداد زیادی از مهمانانی بود كه از راه های دور و نزدیك به آن جا می آمدند. من هم توفیق داشتم كه در آن روزها به دیدن ایشان بروم. چون به ایرانشهر رفتم وآقا را زیارت كردم، دیدم كه تك و تنهایند و كسی كمك كار ایشان نیست.
تصمیم گرفتم چند روز در آنجا بمانم و به معظم لَه كمك كنم. درتمام روزهایی كه من درمحضر آقا بودم، غذای ایشان و مهمان ها سیب زمینی، نیمرو وتخم مرغ آب پز بود. (حجت الاسلام والمسلمین سید علی اصغر باقی زاده)

ساده زیستی آقا

  با اینكه مقام معظم رهبری می توانند از همه ی امكانات مادی بهره مند شوند، سطح زندگی خصوصی ایشان از سطح زندگی یك شهروند معمولی پایین تر است.
معظم لَه علاوه بر این كه از یك زندگی معمولی سطح پایین بهره می برند، دائماً به مسئولان سفارش می كنند: «مواظب زندگی خود باشید. اصراف نكنید
آیت الله خامنه ای معتقدند كه مردم را باید عملاً به ساده زیستی دعوت نمود. خودشان در صف مقدم این دعوت هستند. ایشان در مناسبت های خاصی كه برنامه خواندن صیغه ی عقد دارند، قبل از اجرای عقد، حدود یك ربع، عروس و داماد و خانواده های آن ها را به رعایت صرفه جویی دعوت می نمایند و می فرمایند:
«
خرج های گزاف نداشته باشید؛ تشریفات و ریخت و پاش نداشته باشید
خود آقا هم در زندگی خصوصی شان، دقیقاً همین طور عمل می كنند. معظم له نه حقوق از جایی دریافت می كنند و نه از وجوهاتی كه از اطراف و اكناف خدمت ایشان می آید، برای زندگی شخصی خود استفاده می كنند. زندگی ایشان از طریق هدایا و نذوراتی است كه علاقه مندان و ارادتمندان معظم لَه تقدیم می كنند.
فرزندان آقا هم همین طور زندگی می كنند و همین سادگی و ساده زیستی را دارند. (حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی)

شام مختصر

  در اوایل ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای، یك شب دیداری با ایشان داشتم. صحبت به درازا كشید، معظم لَه فرمودند: «شام پیش ما بمان
من از این دعوت خوشحال شدم؛ زیرا می توانستم مدتی بیش تر در خدمت ایشان باشم.
آقا فرمودند: «من نمی دانم شام چی داریم یا اصلاً به اندازه ما دونفر شام هست یا نه؟ به هر حال، هرچه باشد با هم می خوریم
از همان دفتر كار به منزل تلفن زدند و با خانواده صحبت كردند و گفتند: «خانم، شام چی داریم؟ فلانی پیش ماست و من گفته ام كه هر چه باشد با هم می خوریم
از جواب های آیت الله خامنه ای، احساس كردم كه در منزل به اندازه یك نفر شام كنار گذاشته اند.
آقا فرمودند: «عیبی نداره! هر چه هست برای ما بفرستید، قدری هم پنیر و ماست همراهش كنید
پس از گذشت حدود یك ربع، یك بشقاب برنج ساده با یك كاسه كوچك خورشت معمولی خیلی متوسط و مختصر آوردند. قدری هم شاید نان و پنیر و ماست همراه آن بود. آن ها  را نصف كردیم و با هم خوردیم.
من در دلم و بعدها به زبانم، هزار مرتبه خداوند را به سبب نعمت انقلاب اسلامی شكر كردم كه چنین تحولی در كشور ایجاد كرد. در دستگاه طاغوت – در قبل از انقلاب – چه جاه و جلال و تجمل و اصراف و تبذیری وجود داشت و امروز رئیس جمهور چه ساده زندگی می كند!
زندگی آیت الله خامنه ای هنوز هم همین طور است. روش ایشان در زندگی عوض نشده است. اگر معظم لَه مردم را به صرفه جویی دعوت می كنند، خودشان قبل از مردم به صرفه جویی عمل می نمایند. (دكتر غلامعلی حداد عادل(

عدم سوء استفاده از موقعیت

  در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای، ایشان ماجرایی را برای من تعریف كردند كه بسیار شنیدنی و جالب است.
معظم لَه فرمودند روزی در دفتر كارم نشسته بودم، تلفن زنگ زد. مادرم پشت خط بود، گوشی را كه برداشتم با صدای خنده ایشان روبه رو شدم. علت را پرسیدم؛ مادرم گفت: «چند روزی است در خانه هیچ نداریم، پدرت هم پولی ندارد
این داستان برای من بسیار مهم بود. پدر و مادر رئیس جمهور كشور، پول و غذا ندارند.
ماجرای مذكور نشان از ساده زیستی در خانه مقام ولایت دارد. ایشان در خانه بسیار ساده زندگی می كنند و هیچ فردی تا به حال نتوانسته از موقعیت معظم لَه سوء استفاده كند. چه افتخاری برای ملت مهم تر از این كه چنین شخصیت ارزشمندی رهبری آنان را بر عهده دارد؟!           (حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری(

فرش های ساییده

مقداری زیلو در خانه مقام معظم رهبری بود. آن ها را جمع كردیم و فروختیم و یك مقدار هم پول از مال شخصی خودم روی آن ها گذاشتم. تا به جای آن زیلوها، برای منزل آقا فرشی تهیه كنیم.
وقتی زیلوها را عوض كردیم و فرش ها را پهن نمودیم، آقا تشریف آوردند و فرمودند: «این ها دیگر چیست؟
گفتم:« زیلوها را عوض كردیم
فرمودند: اشتباه كردید كه عوض نمودید. بروید همان زیلوها را بیاورید. اصرار را بی فایده دیدم و با هزار مكافات رفتم و زیلوها را پیدا كردم وتوی خانه انداختم. زیلوهایی كه واقعاً به آن ها نگاه می كردی، می دیدی كه نخشان در آمده و ساییده شده اند.                                                                        (سردار سرلشکر شهید پاسدار شوشتری )

املت ساده‌
یك روز كه در منزل مقام معظم رهبری در خدمت ایشان بودم بحث ما قدری به طول انجامید و نزدیك مغرب شد. پس از اقامه نماز در محضر ایشان، معظم‌له رو به من كردند و فرمودند: آقا رحیم! شام را مهمان ما باشید. بنده در عین حال كه این را توفیقی می‌دانستم، خدمتشان عرض كردم: اسباب زحمت می‌شود. مقام معظم رهبری فرمودند: نه! بمانید هر چه هست با هم می‌خوریم. وقتی سفره را پهن كردند و شام را آوردند، دیدم غذای ایشان و خانواده‌شان چیزی جز املت ساده نیست. من نیز بر آن سفره مهمان بودم و مقداری از همان غذای ساده را خوردم.
                                                                                      سردار سرلشكر رحیم صفوی، فرمانده سابق كل سپاه‌

*مقدمات یك عروسی‌
چند روز پس از خواستگاری خانواده بزرگوار حضرت‌آیت الله خامنه‌ای از دختر بنده، خدمت مقام معظم رهبری رسیدم. ایشان فرمودند: آقای دكتر! اگر خدا بخواهد با هم خویشاوند می‌شویم. عرض كردم چطور؟ فرمودند: آقا مجتبی و دختر خانم شما ظاهراً یكدیگر را پسندیده‌اند و در گفتگو به نتیجه رسیده‌اند. حالا نظر شما چیست؟ عرض كردم: آقا اختیار ما هم دست شماست! آقا فرمودند: شما و همسرتان استاد دانشگاه هستید و زندگی شما با زندگی ما متفاوت است. تمام زندگی ما غیر از كتاب‌هایم، یك وانت لوازم كهنه است. خانه ما هم دو اتاق اندرونی دارد و یك اتاق بیرونی كه مسئولان می‌آیند و با من دیدار می‌كنند.
من پولی برای خرید خانه ندارم. خانه‌ای اجاره كرده‌ایم كه قرار است، در یك طبقه آن آقامصطفی و در طبقه دیگر آقامجتبی زندگی كنند. ما زندگی معمولی داریم و شما زندگی خوبی دارید، مثل ما زندگی نكرده‌اید. آیا دختر شما حاضر است با این وجود زندگی كند؟! زیبایی و دقت سخن رهبر معظم انقلاب برای من بسیار جالب بود. موضوع را به دخترم گفتم و او با روی باز استقبال كرد.
                                                                             غلامعلی حدادعادل رییس هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی‌

1- نهج البلاغه خطبه 113ص 217 محمد دشتی  
2- نهج البلاغه نامه 3 ص 483 محمد دشتی

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

این ویلاگ مروج ومدافع تفکر اصولگرای پایبند به اسلام ناب، امام ، شهدا، و مقام معظم رهبری است. واز اصول اسلام، انقلاب،آرمان شهدا،وراه امام و رهبری دفاع می نماید. وابسته به هیچ گروه یا جریان سیاسی نیست . ( استفاده از مقالات با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است )
مدیر وبلاگ : روح الله اژدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :