تبلیغات
جنگ نرم= جهاد نرم - هاله اسفندیاری کیست ؟ (قسمت دوم )
جنگ نرم= جهاد نرم
همراه با امام ،شهداء و رهبری

روز ۲۷ تیر ۱۳۸۶ فیلم اعترافات هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش و رامین جهانبگلو از شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با نام ((به اسم دموکراسی)) پخش شد. که حاوی نکات جالب توجهی بود که البته  این برنامه با واکنش شدید رسانه های غربی و خصوصآ روزنامه ها و رسانه های اصلاح طلب که به نوعی با این افراد مرتبط بودند ، مواجه شد.  

در این برنامه که هاله اسفندیاری ، کیان تاج بخش و رامین جهانبگلو در آن حضور داشتند فهرستی از اقدامات پنهان و آشکار این افراد در زمینه ایجاد انقلابهای رنگی در ایران از زبان خود آنها گفته و به آن اذعان شد. در مستند فوق ، هاله اسفندیاری همسر شائول بخاش صهیونیست معروف ضمن اشاره به زندگی نامه خود در پیش و پس از انقلاب و همکاری اش با بنیاد سران پهلوی در پس از انقلاب ، از ارتباط خود با موسسه ویلسون که بودجه اجرائی آن از سوی کنگره امریکا تامین میشود در راستای اهداف و برنامه های کاخ سفید در جهت تغییر در نظام جمهوری اسلامی و شناخت و رهبری انقلاب های مخملی و نارنجی درون ایران داشته پرده برداشت. اسفندیاری ضمن تبیین نقش خود و جهانبگلو در سوء استفاده از حادثه 18 تیر سال 78 و برنامه ریزی برای مطرح کردن رفراندوم در ایران که از سوی اصلاح طلبان تبلیغ می شد گفت : موسسه ویلسون رابط اشخاصی بود که از ایران شناسائی کرده و پس از آن با موسسات و مراکز تحقیقاتی از امریکا مرتبطشان میکرد و در نهایت با اعطاء بورس تحصیلی برنامه های خود را از طریق آنها پیش می برد بعنوان مثال درباره رامین جهانبگلو و بورس تحصیلی وی چنین پروسه ایی طی شده است.همچنین اخیراً در همین راستا علی افشاری نیز یک بورس مطالعاتی از NAD  وابسته به سازمان CIA دریافت کرده است.

اعترافات هاله اسفندیاری
من هاله اسفندیاری هستم متولد ایرانم 67 سال دارم در آمریكا زندگی می كنم در شهر واشنگتن تحصیلاتم را در اتریش انجام دادم 44 سال پیش از دانشگاه وین در رشته روزنامه نگاری و تاریخ هنر فارغ التحصیل شدم پس از اتمام تحصیلاتم رفتم به بنیاد فرح و در آنجا مسئول مركز فرهنگی باغ فردوس بودم و همچنین رابط بین موزه های زیرنظر بنیاد و بنیاد دو ماه قبل از انقلاب از ایران رفتم به لندن یك سال و نیم در لندن بودم و آنجا كار نمی كردم. 1980 رفتم به آمریكا به شهر پرینستون در ایالات نیوجرسی و در دانشگاه پرینستون به مدت 14سال زبان فارسی را تدریس كردم. در سال 1996 یك بورس مطالعاتی از مركز ویلسون كه در واشنگتن قرار دارد گرفتم و در ارتباط با تمام كردن یك كتاب در باره زنان ایران كه قبلاً شروع كرده بودم به تدوینش.

در اوخر 1997 بود كه مسئول برنامه بین الملل مركز ویلسون با من تماس گرفت و پیشنهاد كرد كه به صورت پاره وقت بیایم آنجا و یك برنامه خاورمیانه درست كنم.
هدف از گذاشتن برنامه ایران چه بود؟
علاوه بر برنامه كشورهای خاورمیانه هدف از برنامه ایران این بود وقتی یك سخنرانی از ایران می آید و در یك مركزی به اهمیت مركز ویلسون صحبت می كند یك عده ای می آیند و حرف های آنها را گوش می كنند.
اینهایی كه به این جلسات می آیند چه كسانی هستند؟
سیاست سازان هستند، سیاست سازان یعنی چه در آمریكا؟
سیاست سازان در شهر واشنگتن یعنی كسانی كه در نهادهای دولتی فعالیت می كنند، كسانی كه در كنگره آمریكا كار می كنند، كسانی كه در نهادهای اطلاعاتی هستند ،كسانی كه در رسانه های گروهی كار می كنند، كسانی كه در بنیادها هستند، كسانی كه در دانشگاهها فعالیت می كنند و كسانی هم كه در مراكز تحقیقاتی هستند یعنی طیف خیلی وسیعی را این سیاست سازان در بر می گیرد

****

اما نقش من در این وسط چه بود؟
نقش من یكی اینكه شناسایی سخنرانها بود و من چون سالها از ایران دور بودم در مرحله واقعاً با متخصصین ایرانی كه در واشنگتن بودند مشورت می كردم و از آنها اسم می خواستم یا متخصصین ایرانی كه در سراسر آمریكا در دانشگاهها در مراكز تحقیقاتی و غیره كار می كردند. نحوه دیگر این بود كه من بعضی وقتها كه به ایران سفر می كردم اگر اسمی داشتم با این شخص تماس می گرفتم و یك آشنایی برقرار می شد.
نقش دیگر من این بود كه ریاست جلسه را به عهده داشتم مدیریت جلسه را می كردم معمولا اگر یك سخنران بود سر یك ساعتی جلسه شروع می شد سی وپنج دقیقه سخنران صحبت می كرد بیست و پنج دقیقه هم صرف سوال و جواب می شد. در طی این سالها وقتی شما تعداد این جلسات را پشت سر هم بگذارید و سخنرانهایی كه آمدند به این نتیجه می رسید كه خواهی نخواهی یك شبكه ای ارتباطی بین سخنرانان افرادی كه ملاقات می كنند از بنیادها مراكز تحقیقاتی نهادهای دولتی و متخصصین مسائل ایران و همچنین سخن رانان دیگری كه از ایران می آمدند چون بعضی وقتها ما بیش از یك سخنران داشتیم مثلاً یك كنفرانس داشتیم و سه نفر از ایران می آمدند و الزاماً شاید این سه نفر همدیگر را نمی شناختند.

******
دانشگاه یوسی اله سالهاست كه یك كنفرانس خاورمیانه می گذارد اخیراً چند سال هست كه در آتن می گذارد با همكاری وزارت دفاع یونان قبلاً در سایر كشورهای اروپایی می گذاشتند. اینها 150 نفر را از كشورهای خاورمیانه از مصر تا ایران دعوت می كنند از استاد دانشگاه از نخبگان از كسانی كه در گذشته در نهادهای اطلاعاتی بودند الان احتمالاً در دانشگاه ها تدریس می كنند از فعالان دموكراسی از نهادهای مدنی یعنی یك گروه 150 نفری را دعوت می كنند. همیشه هم تكیه شان این است كه مسائلی كه در این كنفرانس مطرح می شود جائی منعكس نشود ولی آن چیزی كه در ارتباط با این كنفرانس مهم است شبكه ارتباطی كه در خارج از جلسات كنفرانس بوجود می آید یعنی یك عده باهم در خارج از جلسات این كنفرانس تماس می گیرند و باهم صحبت می كنند بالاخره صبح و ظهر و شب باهم هستند از كشورهای مختلف می آیند و درباره مسائل گوناگون مسائلی كه در جلسات الزاماً مطرح نمی شود در حالت غیررسمی در خارج این جلسه مطرح می شود خوب یك شبكه ارتباطی بین شركت كنندگان بوجود می آید.

از جمله افرادی كه در این كنفرانس شركت كردند و یادم هست من دو بار در این كنفرانس شركت كردم كه از من خواسته بودند یك گروه كار زنان را تشكیل دهم از آمریكا خوب البته آقای اسپیگل كه برگزاركننده این كنفرانس هست خانم جودی تیافه است كه استاد دانشگاه دفاع ملی آمریكاست و سابقه اش تحلیلگر سازمان سیا بوده است و یك شخص عالیرتبه از وزارت دفاع یونان سفیر سابق كانادا از مصر یك نفر، از وزارت خارجه سوئد نماینده اتحادیه اروپا از كشور اسرائیل آقای دیوید من نشریت كه استاد ایران شناسی در یكی از دانشگاه هاشون هستند آقای یو سی ال فر هستند كه سابقا ده سال افسر اطلاعاتی بودند و الان یك مجله اینترنتی به نام لیموی تلخ را پخش می كنند، از لبنان یك افسر بازنشسته از اردن یك وزیر بازنشسته به هر حال 051 نفر از كشورهای مختلف خاورمیانه از جمله ایران می آیند به این كشورها.

*****
در ارتباط با مسایل جوانان مثالی برای شما بزنم اتفاق 81 تیر كه در ایران افتاد من با آقای دكتر جهانبگلو تماس گرفتم و خواهش كردم بیایند مركز ویلسون و یك صحبتی در ارتباط با آن حادثه و مسئله رفراندوم و غیره و ذالك كنند. ایشان گفتند كه ترجیح می دهند اشاره به صحبت جوانان بكنند در چهارچوب مطرح كردن مسائل روشنفكران و ما هم پذیرفتیم و آمدند صحبتشان را كردند. ولی بعد از آن واقعه ایران اخیرا امسال الان اینجا كه من نشستم آقای افشاری(علی افشاری ) یك بورس مطالعاتی از آن صندوق دموكراسی ned گرفتند یعنی به هر حال این رابطه ها هم كماكان ادامه دارد.
*****
برای خیلی ها ورودشان برنامه خاورمیانه مركز ویلسون بود یعنی یك نوع شاهراهی بود برای آوردن این سخنرانان از ایران و آشنا كردن آنها با مراكز تحقیقاتی همانطور كه قبلا گفتم با سیاست سازان كه اینكه منجر شود كه دعوت بشوند به مراكز تحقیقاتی بورس تحقیقاتی بگیرند و در ارتباط با آقای دكتر جهانبگلو دقیقا این اتفاق افتاد.
*****

دانشگاه ها بالاخره از بنیادها كمك می گیرند همانطور كه گفتم از بورس های مطالعاتی می دهند جلسات می گذارند و مثلا الان یكی از این مراكز خیلی فعال در ارتباط با ایران دانشگاه هاروارد هست كه الان آقای دكتر سازگارا آنجا یك بورس مطالعاتی دارند.
******
 
بودجه مركز از دو راه تامین می شود بودجه اجرایی مركز را كنگره آمریكا تامین می كند ولی بودجه برنامه ها را باید خود برنامه ها از طریق بنیادها، بخش خصوصی و افراد تامین كنند. موقعی كه با من در ارتباط با مسائل خاورمیانه تماس گرفتند..
******** 
بنیاد سوروس در زمینه های مختلف كار می كند فرهنگ سازی می كند نهادهای مدنی زنان را تقویت می كند مثلا این كار را در گرجستان كرد.
 
نهادهای آموزشی و بهداشتی را تقویت می كند و رسانه های گروهی داخل كشورها و خارج كشورها را كه مخالف با آن كشور هستند تقویت می كند و از این قبیل فعالیتها در داخل كشور و در داخل آمریكا بورس های مختلف و كمكهای مالی به برنامه های مختلف در زمینه كشورهای مختلف می كند.
طی این سالهایی كه ما با بنیاد سوروس كار كردیم یعنی اینها سه بودجه در ارتباط با برنامه ایران به ما دادند.
 
****** 
هدف اصلی هم واقعا در تماس با این گروهها به نظر من یك نوع شناسایی افراد كلیدی هست. شناسایی افراد كلیدی برای دعوت كردن. حالا افراد كلیدی به این جلسات و سخنرانی ها و كنفرانسها یعنی ارتباط دادن آنها به این شبكه وسیع كه در داخل و خارج است. 3


1-روزنامه کیهان

2- دایره المعارف اینترنتی ویکیپدیا

3- پیاده شده از فیلم (به اسم دموکراسینوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : هاله اسفندیاری،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 27 بهمن 1388 01:03 ق.ظ
از
بزرگـــترین
مرکــــــــز
دانــــــــلود
آهنگــــــــــهای
قشــــــــــــــــــــقایــــــی
دیــــــــــــــــدن
فرمــــائـید
شهــــرام
بــــــــدری
...
پنجشنبه 22 بهمن 1388 08:01 ب.ظ
حماسه 22بهمن به روایت تصویر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

این ویلاگ مروج ومدافع تفکر اصولگرای پایبند به اسلام ناب، امام ، شهدا، و مقام معظم رهبری است. واز اصول اسلام، انقلاب،آرمان شهدا،وراه امام و رهبری دفاع می نماید. وابسته به هیچ گروه یا جریان سیاسی نیست . ( استفاده از مقالات با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است )
مدیر وبلاگ : روح الله اژدری
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :